Hae oppaaksi kotiseutumuseolle kesäksi 2023

Hae kesätöihin - oppaaksi museolle
lisätietoja tästä

Etsimme kahta määräaikaista kesäopasta Loimaan kotiseutumuseoon. Työaika 33 h/vko (museon aukioloaikoina ti – la). Työt alkavat 1.6.2023, jolloin museota valmistellaan alkavaan kesäkauteen ja uutta erikoisnäyttelyä suunnitellaan ja pystytetään. Työt päättyvät 31.8.2023.

 

Loimaa-Seuran ylläpitämä Loimaan kotiseutumuseo sijaitsee vanhassa viljamakasiinissa Kanta-Loimaan kirkon kupeessa. Museossa on perusnäyttely ja vuosittain vaihtuva erikoisnäyttely. Kesän 2023 erikoisnäyttely käsittelee Loimaan tiilitehtaita, tiiliputkitehtaita ja salaojitusta. Museo on avoinna yleisölle kesäaikaan 11.6. – 27.8.2023 (ti – pe klo 11 – 18, la – su klo 11 – 16), juhannusviikonloppuna (23.6.-25.6.) suljettu. Lisää tietoa museosta ja Loimaa-Seurasta löydät kotisivuiltamme:

https://www.loimaaseura.fi/museot-ja-nahtavyydet/kotiseutumuseo/

 

Työtehtäviin kuuluvat kesän erikoisnäyttelyn suunnittelu ja pystytys yhdessä loimaaseuralaisten kanssa, museon avoinna pito, lipunmyynti ja asiakaspalvelu, opastukset museossa ja viereisessä kirkossa, erilaisten tapahtumien ideointi ja järjestäminen, esineluettelointi, pienimuotoisen museokaupan hoito, tilojen siivoaminen sekä viestintä museon some-tileillä ja muut mahdolliset, erikseen sovittavat tehtävät. Kesän näyttelystä artikkelin kirjoittaminen kotiseutujulkaisuun.

Museolla on käytössä sähköinen kokoelmanhallintaohjelma Renki/Memoron.

Palkka 1300-1800 € / kk riippuen valmiuksista hoitaa tehtävää.

 

Vapaamuotoiset hakemukset lähetetään sähköpostilla Loimaa-Seuralle osoitteeseen loimaaseura@pp3.inet.fi 6.4.2023 mennessä.

 

Lisätiedot: Eliisa Mäkelä puh. 0440 256 798 tai Pia Hollo 050 536 2397.

Copyright Loimaa-Seura r.y.  -  Tietosuojaseloste  -  Palvelun toteutus: JPmedia

Evästeet